Spotkałem się kiedyś ze stwierdzeniem, że 🗣 "albo ktoś jest kreatywny, albo nie i nic mu w tym nie pomoże". Ten pogląd stał w oczywistej sprzeczności ze zdobywaną przez mnie na studiach wiedzą psychologiczną 👨🏻‍🎓 z zakresu uwarunkowań twórczości (lub zamiennie: kreatywności) i informacjami takich kluczowych autorów jak Edward Nęcka (m.in. Trening twórczości).

Podziel się z innymi

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Powszechny mit: 🍼👶🏼 z kreatywnością trzeba się urodzić.

Spotkałem się kiedyś ze stwierdzeniem, że 🗣 „albo ktoś jest kreatywny, albo nie i nic mu w tym nie pomoże”. Ten pogląd stał w oczywistej sprzeczności ze zdobywaną przez mnie na studiach wiedzą psychologiczną 👨🏻‍🎓 z zakresu uwarunkowań twórczości (lub zamiennie: kreatywności) i informacjami takich kluczowych autorów jak Edward Nęcka (m.in. Trening twórczości).

Trenowanie twórczości jest możliwe tylko pod warunkiem, że myślenie i działanie twórcze potraktujemy tak samo jak wszelkie inne rodzaje aktywności człowieka. Nie chodzi o to, żeby pozbawiać twórczość specyficzności, lecz o to, by ją odmitologizować. A to znaczy, że trzeba odejść od romantycznej wizji twórczości jako czegoś nadzwyczajnego, tajemniczego, niemal nadprzyrodzonego i całkowicie odpornego na działanie zabiegów stymulujących.

Edward Nęcka, Trening Twórczości

Twierdzenie i przekonanie to jedno, a naukowe dowody 🔬 to zupełnie co innego. Na szczęście i takie się znalazły.

Czy trening kreatywności działa? 🤔

👩🏻‍🔬W badaniu z 2017 roku mózgowe fale alfa (czyli te powszechnie uznawane za odwzorowanie procesów twórczych) zostały wykorzystane do sprawdzenia, w jaki sposób twórcze stany mentalne odnoszą się do tworzenia dzieł artystycznych u wykwalifikowanych muzyków.

Badano różnice w aktywności czołowego górnego pasma alfa między zadaniami o wysokim i niskim zapotrzebowaniu na kreatywność, rejestrując EEG, podczas gdy wykwalifikowani muzycy słuchali, odtwarzali i improwizowali melodie 🎻 🎷🎺🥁jazzowe.

Wyniki porównano dla wykwalifikowanych muzyków ze szkoleniem w improwizacji muzycznej w porównaniu z tymi, którzy nie mieli formalnego szkolenia w improwizacji.

Zgodnie z postawionymi hipotezami muzycy wykazywali zwiększoną aktywność 🧠czołowego górnego pasma alfa podczas bardziej kreatywnych zadań (tj. improwizacji) w porównaniu do mniej kreatywnych zadań (tj. odtwarzania na odległość).

Co więcej, efekt ten był najlepszy dla muzyków z formalnym szkoleniem w improwizacji 👨🏻‍🏫. Siła tego efektu zdawała się także modulować jakość tych improwizacji, o czym świadczą znaczące korelacje między górną mocą EEG alfa a obiektywnymi ocenami post-hoc wyników poszczególnych osób. 

☝🏻Te odkrycia sugerują, że kreatywność jest oddzielnym stanem psychicznym, w dodatku takim, który można trenować.

Na czym polega trening kreatywności? 🙆🏻‍♂️

Trening kreatywności (twórczości) polega na odpowiednim stymulowaniu aktywności naszego 🧠 mózgu. Osiąga się to najczęściej poprzez serię angażujących ćwiczeń, odpowiednio dobranych pod kątem celu treningu. Ich ułożenie i pogrupowanie w bloki tematyczne odpowiadające określonym stylom myślenia, dodatkowo wpływa na skuteczność takiego treningu.

👨🏻‍🎓👩🏻‍🎓Dla treningu kreatywności ważny jest też udział grupy, ponieważ najlepsze wyniki osiąga się właśnie w grupie. Samodzielne rozwijanie swojej kreatywności też jest możliwe, lecz zdecydowanie wolniejsze niż w przypadku udziału w treningu.

14 dniowy program rozwoju kreatywności 📈

💡 Przykładowe ćwiczenia możecie otrzymać ode mnie w ramach darmowego programu 🟡 14-dniowy program rozwoju kreatywności 🟡

Wystarczy, że zapiszesz się do 📩 tego newslettera, a przez kolejne 14 dni będziesz otrzymywać ode mnie codziennie jedno ćwiczenie na rozwój Twojej kreatywności.

Zapisz się do newslettera

14 dniowy program rozwoju kreatywności

Pozostała wiedza

CSI

Design Thinking wg. Google

W biznesie kreatywność ma bardzo konkretne zastosowanie: wprowadzanie innowacji, projektowanie produktów i usług czy usprawnienia organizacyjne.

kreatywnośc

Kreatywne Espresso, czyli warsztaty dla projektantów graficznych.

Kreatywne espresso to skondensowana – jak prawdziwe włoskie espresso – dawka praktycznej wiedzy o wykorzystaniu technik kreatywnych przez projektantów. Na przykładzie tworzenia znaku graficznego pokażemy narzędzia i podzielimy się

popup LK

Pogadajmy

Czego chcesz się dzisiaj dowiedzieć?